BLOG

Jak uzyskać więcej konwersji na stronie internetowej? Optymalizacja współczynnika konwersji.

Jak uzyskać więcej konwersji na stronie internetowej? Optymalizacja współczynnika konwersji.

Zrozumienie znaczenia konwersji na stronie internetowej

Konwersja to konkretna interakcja użytkowników na stronie internetowej. Może przybierać różne formy:

 • Zakup produktu
 • Subskrypcja newslettera
 • Wypełnienie formularza kontaktowego
 • Pobranie pliku lub e-booka
 • Rejestracja na stronie
 • Wykonanie połączenia telefonicznego
 • Udostępnienie treści na mediach społecznościowych
 • Wysłanie zapytania lub zgłoszenia
 • Obejrzenie wideo lub prezentacji.

Jej rodzaj zależy najczęściej od rodzaju działalności prowadzonej przez użytkownika. W przypadku e-commerce, głównym celem jest zazwyczaj dokonanie sprzedaży produktów. Aby ocenić skuteczność konwersji, konieczne jest określenie jej wskaźnika
Wskaźnik lub współczynnik konwersji pokazuje, ile osób odwiedzających stronę internetową faktycznie podejmuje pożądaną akcję, którą właściciel witryny chce osiągnąć.

Jak obliczamy współczynnik konwersji? 

Przeciętny współczynnik konwersji w sektorze e-commerce oscyluje w granicach 2,5-3%. Oczywiście, im wyższy ten wskaźnik, tym większy sukces odnosi sklep internetowy lub strona internetowa, co potwierdza, że strategie marketingowe firmy działają skutecznie. Wskaźnik ten można monitorować za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics, które umożliwiają uzyskanie istotnych danych na temat zachowań użytkowników. 

 

Optymalizacja współczynnika konwersji

Optymalizacja konwersji (ang. Conversion Rate Optimization - CRO) to nieustanne dostosowywanie i testowanie strategii na stronie internetowej, mające na celu zwiększenie współczynnika konwersji. Jeśli ten wskaźnik rośnie, jest to powód do zadowolenia, ale jego spadek sygnalizuje konieczność wprowadzenia zmian. Proces ten obejmuje eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami i ich implementację na stronie. 

Zwiększanie wskaźnika konwersji w sklepie internetowym ma ogromne znaczenie, ponieważ pomaga w osiągnięciu założonych celów biznesowych. Kiedy strona internetowa nie przekształca ruchu w pożądane działania, to nie generuje oczekiwanych zysków. W takim przypadku należy rozważyć, jakie zmiany można wprowadzić na stronie, aby zachęcić użytkowników do podejmowania pożądanych akcji.

 

Niski współczynnik konwersji

Czym może być spowodowany niski wskaźnik konwersji? 

 • Nieczytelna treść strony
 • Brak responsywnego designu strony, czyli dostosowanego do różnych urządzeń
 • Mylące lub nieprecyzyjne nagłówki
 • Brak formularzy lub ich nieodpowiednie rozmieszczenie i kształt
 • Słaba jakość zdjęć i filmów na stronie
 • Ukrywanie istotnych informacji przed odbiorcami
 • Brak regularnych testów i optymalizacji strony.

 

Opracowanie grupy docelowej

Kluczowym aspektem jest dokładna analiza grupy osób, do których strona sklepu i jego produkty są kierowane. To pozwala na dostosowanie sklepu do konkretnego grona odbiorców, zarówno pod względem oferty produktowej, jak i wyglądu strony oraz sposobu przekazywania treści i komunikatów. Dzięki temu możliwe jest budowanie spersonalizowanych relacji z klientami, co sprawia, że sklep staje się bardziej atrakcyjny dla nich. Podczas tworzenia strony sklepu internetowego, opierając się na badaniach i analizach, warto stworzyć portret swojego idealnego klienta, uwzględniając jego wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, sytuację zawodową oraz zainteresowania.

 

Optymalizacja projektu strony internetowej

Aby poprawić wskaźnik konwersji, warto zastanowić się nad projektem i designem strony. To czynnik, który ma ogromny wpływ na wrażenia użytkownika i efektywność konwersji. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Prostota i przejrzystość: Unikaj zbytnio skomplikowanego designu - może to odstraszyć użytkowników. Ważne jest, aby zachować prostotę, co ułatwi użytkownikom znalezienie potrzebnych informacji.
 • Hierarchia wizualna: Dostosuj rozmiar, kolor i rozmieszczenie elementów, aby kierować uwagę użytkowników w odpowiednie miejsca. Kluczowe elementy, takie jak przyciski CTA, powinny być łatwo zauważalne.
 • Konsystencja: Utrzymywanie spójności w designie na całej stronie jest istotne. Pomaga to budować zaufanie użytkowników i ułatwia nawigację.
 • Zgodność z marką: Upewnij się, że design strony jest zgodny z identyfikacją wizualną Twojej marki i jasno komunikuje, czego użytkownicy mogą się spodziewać.

User Experience (UX) jest również kształtowana przez estetyczną i atrakcyjną prezentację produktów, profesjonalne opisy oraz obecność wszystkich niezbędnych informacji na temat metod płatności i dostawy. Dodatkowo czytelne informacje dotyczące procedur reklamacji i zwrotów produktów mają również wpływ na zadowolenie użytkowników.

 

Tworzenie atrakcyjnych i przekonujących treści na stronie internetowej

W kontekście zwiększania wskaźnika konwersji istotne są nie tylko treści bezpośrednio związane z produktem i procesem zakupu, takie jak opisy i zdjęcia, ale również wszelkie treści "otaczające" ten proces. „Content” w postaci instrukcji, poradników, rankingów, zestawień, listy kontrolnych i innych rodzajów treści informacyjnych, pomaga użytkownikom podejmować decyzje zakupowe.

Treści ekspertów na blogu, czy kanale YouTube nie tylko dostarczają wartościowego materiału potrzebnego do pozycjonowania strony, ale również udostępniają wiedzę z danej branży, rozwiewają wątpliwości, wprowadzają nowe koncepcje i pomagają w dokonywaniu wyborów (na przykład poprzez artykuł na temat wyboru odpowiedniej farby). Warto dzielić się tą wiedzą na swojej stronie internetowej. Użytkownicy mogą trafić na witrynę za pośrednictwem słów kluczowych i zapytań zawartych w treści, a jeśli materiał będzie ich interesować, istnieje szansa, że udostępnią go na platformach społecznościowych.

Skuteczny content marketing:

 • Adresuje pytania i potrzeby klienta
 • Rozwiązuje trudności, z którymi boryka się klient
 • Eliminuje potencjalne obiekcje
 • Posiada solidne podstawy merytoryczne
 • Bazuje na praktycznych doświadczeniach
 • Dopasowany jest do poziomu wiedzy odbiorcy.


Wdrażanie przycisków CTA i formularzy

Słowa takie jak "Wyprzedaż! Tylko dziś!", "Ostatnie sztuki", "5 osób ogląda ten produkt", "Nie przegap!" wywołują intensywne emocje u konsumentów i skłaniają ich do natychmiastowego działania, aby nie przegapić "unikalnej" okazji. Ma to związek z efektem FOMO, czyli „Fear of missing out” - lękiem przed tym, że coś nas ominie lub stracimy okazję. Bazując na tym, marketingowcy tworzą oferty ograniczone czasowo, limitowane, dające poczucie, że zakup produktu jest częścią „trendu” lub „modnego stylu życia”.

Odpowiednio skonstruowany i wykorzystywany CTA może znacząco zwiększyć wskaźnik konwersji, co ma bezpośredni wpływ na efektywność działań marketingowych. Wynika to głównie z tendencji ludzi do reagowania na sugestie. Jasne i intuicyjne wezwania do działania zwiększają szanse na odpowiedź użytkowników, co przekłada się na skuteczność kampanii marketingowych.

Przykłady CTA:

 • Kup bilet  - w przypadku, gdy oferujesz bilety do nabycia na swojej stronie internetowej
 • Pobierz e-book - jeśli zależy Ci na tym, aby klient pobrał twojego e-booka, za który będzie musiał podać swoje dane kontaktowe
 • Skontaktuj się z nami - jeśli chcesz, aby klient wypełnił formularz kontaktowy na Twojej stronie
 • Zapisz się na wizytę - jeśli chcesz zachęcić klientów do rezerwacji terminów
 • Załóż konto - w przypadku, gdy zależy Ci na tym, aby klient zarejestrował konto w Twoim serwisie lub aplikacji.


Funkcjonalna wersja mobilna strony internetowej

Urządzenia mobilne odgrywają coraz większą rolę na rynku, stanowiąc około 60-70% udziału. Dlatego ważne jest, aby Twoja strona była zoptymalizowana zarówno pod kątem wersji desktopowej, jak i mobilnej (szczególnie z myślą o Mobile First Indexing w SEO).

Chociaż Twój sklep może oferować aplikację mobilną, nie oznacza to, że stanowi ona zawsze alternatywę dla wersji mobilnej strony internetowej. Nie wszyscy użytkownicy chcą lub mają miejsce na pobieranie kolejnej aplikacji na swoje smartfony. Rozwiązaniem może być przyjęcie responsywnego projektu, który umożliwia wygodne korzystanie ze strony niezależnie od urządzenia, które jest używane. 


Optymalizacja szybkości ładowania strony

Szybkie ładowanie strony internetowej jest kluczowe w dzisiejszym świecie, ponieważ ludzie oczekują natychmiastowego dostępu do informacji. W obecnych czasach mamy tendencję do życia w tempie, a ilość opcji dostępnych w wynikach wyszukiwania sprawia, że trzeba naprawdę zasłużyć na uwagę użytkownika, aby osiągnąć konwersję. Kliknięcie w link nie jest gwarancją, że użytkownik zostanie na stronie, ponieważ także czas potrzebny na załadowanie strony ma ogromne znaczenie.

Optymalny czas ładowania strony wynosi 1- 3 sekundy. W przeciwnym przypadku istnieje duże ryzyko, że użytkownik może zniechęcić się już na samym początku. Nawet jeśli użytkownik jest bardziej cierpliwy, to im dłuższy czas ładowania strony, tym większe ryzyko, że straci zainteresowanie, co ma wpływ na efektywność procesu konwersji. Dlatego ważne jest, aby zadbać o szybkie ładowanie nie tylko strony głównej, ale także wszystkich innych podstron.

Rozwiązaniem dla powolnego ładowania stron może być Progressive Web App (PWA). Strona typu PWA zapewnienia najwyższą jakość odbioru stron internetowych przez wszystkie systemy operacyjne, bez względu na jakość połączenia z internetem. Dzieje się tak, ponieważ po wejściu użytkownika na tego typu stronę, jej zawartość zapisuje się w pamięci urządzenia, co oznacza, że całość lub część witryny może być wyświetlana bez dostępu do internetu.

 

Wdrażanie testów A/B i śledzenie konwersji

Test A/B to proces porównywania dwóch wersji strony internetowej, przy czym zmienia się tylko jeden element. Przykładowo, można przeprowadzić test, zmieniając tylko nagłówek strony i tworząc dwie wersje strony z różnymi nagłówkami. Istotne jest, aby test A/B miał sens, co oznacza, że na stronie musi być wystarczający ruch, a test nie powinien trwać krócej niż 2 tygodnie. Jednym z popularnych narzędzi do przeprowadzania testów A/B jest Google Optimize.

Podczas prostego testu A/B tworzy się dwie wersje danej podstrony, a ruch jest równomiernie dzielony między nimi (po 50%). Każda wersja ma określoną konwersję do pomiaru, na przykład liczbę kliknięć w przycisk. Po pewnym czasie zbiera się dane, które pokazują, która wersja jest bardziej skuteczna w kontekście określonej konwersji, na przykład wyższego współczynnika konwersji lub dłuższego czasu spędzanego na stronie.

Optymalizacja konwersji zaczyna się już na etapie tworzenia reklam, które również warto testować w formule A/B, zmieniając nieznacznie komunikat. 

 

Podsumowanie

Optymalizacja konwersji to proces ciągły, który wymaga regularnych działań. Pojedyncze prace optymalizacyjne nie są wystarczające do osiągnięcia trwałego efektu. Aby zapewnić, że nasi klienci będą wykonywać określone działania na stronie, musimy stale badać ich potrzeby i zachowania, analizować wyniki tych badań oraz testować różne rozwiązania.

Najczęściej analizowane i optymalizowane elementy strony internetowej lub sklepu internetowego to funkcjonalność, interfejs, układ, treść, czas ładowania strony i użytkowość formularzy. Poprawa współczynnika konwersji wymaga dbałości o czytelność strony, jej atrakcyjność wizualną oraz intuicyjną nawigację.

Warto również zadbać o spójność w różnych kanałach komunikacji oraz dostosować stronę do urządzeń mobilnych oraz potrzeb i oczekiwań grupy docelowej, potencjalnych klientów. Działania te pomagają w utrzymaniu i zwiększeniu współczynnika konwersji na stronie.

Pozostałe wpisy

które moga Cię zainteresować

Skuteczna reklama produktów dzięki wykorzystaniu influencer marketingu

Marketing influencerów stał się istotnym elementem współczesnej promocji produktów w świecie cyfrowym, oferując efektywne metody docierania do odbiorców. Wraz z rosnącym wpływem mediów społecznościowych, znani i cenieni influencerzy stają się kluczow...

Prospecting, czyli sztuka pozyskiwania klientów

Pozyskiwanie klientów to wyzwanie wymagające szczególnej umiejętności, zwłaszcza w kontekście wzrastającej konkurencji i dynamicznie zmieniających się gustów konsumentów. Kluczowe jest tutaj zarówno umiejętne budowanie relacji, jak i zdolność do szyb...

Google Analytics 4 vs. Universal Analytics- nowe podejście do śledzenia i analizowania danych

W świecie analityki cyfrowej odejście od tego, co znane, często może prowadzić do fali nieporozumień i pytań. Tak jest też w przypadku największej w ostatnim czasie rewolucji w analitycznym świecie, czyli zmiany Universal Analytics (UA) na Google Ana...

Opinie naszych klientów

Przeczytaj, co mówią o nas inni

BLOG
fb
ln
yt