BLOG

Jak promować się w internecie po rebrandingu?

Jak promować się w internecie po rebrandingu?

Znaczenie rebrandingu

Rebranding to proces, który obejmuje planowanie i wprowadzanie nowego obrazu marki, aby odróżnić ją od konkurentów. Może obejmować zmianę elementów identyfikacji wizualnej, jak nazwa czy logo, a także głębsze zmiany, takie jak repozycjonowanie marki, przyjęcie nowych wartości, metod zarządzania czy zmianę struktury organizacyjnej.

Odświeżenie wizerunku marki jest złożonym procesem, który wymaga nie tylko znaczących inwestycji czasowych i finansowych, ale również niesie ze sobą ryzyko utraty dotychczasowej bazy klientów i pozycji na rynku. Jednak, pomimo tych wyzwań, rebranding staje się coraz popularniejszy wśród firm, które dążą do odnowienia swojej tożsamości, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć przewagę konkurencyjną. 

 

Typy rebrandingu

Rodzaj rebrandingu, jaki zostanie zastosowany, zależy wyłącznie od wewnętrznych potrzeb marki.

Odświeżenie marki (revitalising) - polega na nadaniu marce odnowionego, lekko zmienionego charakteru i odmienionego wyglądu. Firmy decydują się na ten krok zazwyczaj wtedy, gdy istnieją na rynku od pewnego czasu, a ich logo i marka zaczynają przestawać pociągać konsumentów lub gdy trendy graficzne ewoluują, a logo stało się przestarzałe w porównaniu do konkurencji. Ten rodzaj rebrandingu obejmuje także aktualizację hasła, odświeżenie materiałów marketingowych, kolorów i typografii.

Repozycjonowanie (repositioning) - to bardziej zaawansowane zmiany, w tym przedefiniowanie grupy docelowej, dokonywane w sytuacji, gdy rynek jest już nasycony, wartości marki muszą ulec przemodelowaniu, ponieważ te wcześniejsze przestały być zrozumiałe i atrakcyjne, a oczekiwania rynkowe uległy zmianie, co doprowadziło do przestarzenia tożsamości marki.
Komunikacja rebrandingu marki
Rebranding to proces, który wpływa nie tylko na Twoją firmę, ale także na Twoich klientów. Dlatego kluczowe jest, aby w klarowny sposób wyjaśnić im powody wprowadzonych zmian oraz ich znaczenie. Wyjaśnij, jakie korzyści przyniesie ten proces zarówno dla konsumentów, jak i dla Twojej marki. Należy pamiętać, że zmiana nie zawsze jest łatwo akceptowana. Ważne jest więc, aby dobrze uzasadnić te zmiany, biorąc pod uwagę, że klienci mogą być już przywiązani do poprzednich wartości, sloganów czy logotypu firmy.

 

Rebranding - kluczowe działania

  • Odpowiedni moment

Nie decyduj się na rebranding w pośpiechu, który często kończy się chaosem. Zamiast tego, starannie analizuj sytuację i planuj zmiany na idealny moment, np. przed ważnymi wydarzeniami branżowymi lub otwarciem nowego biura. Staraj się unikać niepotrzebnego marnowania materiałów poprzez wcześniejsze zaplanowanie.

  • Wyjaśnienie powodu i celu zmiany

Przygotuj jasne wyjaśnienie, dlaczego postanowiłeś przeprowadzić rebranding i jakie korzyści przyniesie to zarówno dla firmy, jak i klientów. Zamiast ograniczać się do prezentacji nowego logotypu, przedstaw szerszy kontekst zmiany brandingu. Unikaj banałów i zadbaj o sensowne uzasadnienie zmian, aby zbudować lepsze relacje z klientami i wzbudzić ich zainteresowanie. 

  • Zadbaj o stałych klientów

Nie zapomnij o komunikacji z lojalnymi klientami i partnerami biznesowymi. Informuj ich o zmianach jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem, co może być okazją do odświeżenia relacji. Rozważ bezpośredni kontakt telefoniczny lub stworzenie dedykowanego mailingu, aby wyjaśnić zmiany i podkreślić ich znaczenie dla Twojej relacji z nimi.

  • Zapowiedź zmiany

Podziel komunikację na dwie fazy: zapowiedź i oficjalne wprowadzenie zmian. Zapowiedź służy jako przygotowanie odbiorców, ale unikaj przesadnego podnoszenia emocji. Zamiast tego, skup się na delikatnym wprowadzeniu do nadchodzącej zmiany.

  • Wykorzystanie różnych kanałów komunikacji

Nie bombarduj odbiorców informacjami we wszystkich kanałach jednocześnie. Rozpocznij od kanałów o największym zasięgu, a następnie stopniowo wykorzystuj pozostałe, aby przedłużyć obecność wiadomości i zwiększyć jej zasięg. Rozważ użycie dodatkowych kanałów, takich jak prasa branżowa, artykuły w blogach branżowych, czy kampanie reklamowe online, aby zwiększyć rozpoznawalność marki.


Promocja marki po retargetingu

1. Dostosowanie strony internetowej

Przy przeprowadzaniu redesignu strony internetowej kluczowe jest dokładne określenie celów projektu. Mogą to być cele takie jak poprawa nawigacji, aby użytkownicy łatwiej odnajdywali potrzebne informacje, czy odświeżenie wyglądu strony, co może przyciągnąć nową grupę odbiorców. Ważne jest również skoncentrowanie się na zapewnieniu użyteczności i dostępności dla wszystkich użytkowników, co obejmuje dbałość o to, aby strona była intuicyjna i przystępna dla osób z różnymi potrzebami.

Upewnij się, że nowy design jest spójny z brandingiem Twojej marki. Oznacza to, że kolory, czcionki, styl grafik i inne elementy wizualne powinny być zgodne z tożsamością marki i jej komunikatem. Zadbaj również o responsywność strony, aby zapewnić, że będzie ona poprawnie i efektywnie wyświetlać się na różnych typach urządzeń, od desktopów po smartfony.

Przeprowadzanie testów użytkowych jest niezbędne, aby wyeliminować ewentualne błędy i ulepszyć ogólne doświadczenie użytkownika. Testy te pomagają zrozumieć, jak realni użytkownicy wchodzą w interakcję ze stroną i jakie elementy mogą wymagać dodatkowych poprawek.


2. SEO

Podczas rebrandingu kluczowe jest przeniesienie wartościowych treści ze starej witryny na nową, aby zachować ruch organiczny. Na etapie audytu zidentyfikuj ważne strony i treści oraz upewnij się, że są one poprawnie przekierowane. Dostosuj przenoszone treści do nowej strategii marki, co może wymagać pewnych modyfikacji, aby lepiej odzwierciedlały nowy wizerunek.

Aktualizacja struktury witryny i linków jest również istotna w kontekście SEO. Dostosuj architekturę strony do nowej tożsamości marki, tworząc logiczną i intuicyjną nawigację. Zaktualizuj wszystkie linki wewnętrzne, aby prowadziły do odpowiednich stron na nowej witrynie, co ułatwi użytkownikom nawigację i pomoże wyszukiwarkom zrozumieć nową strukturę.

Ponadto, przejdź przez wszystkie strony i zaktualizuj metadane, tak aby były spójne z nowym rebrandingiem. Dostosuj treści na stronach, nagłówki i metadane (w tym tytuły stron i opisy meta) do nowej strategii marki. Wykorzystaj odpowiednie nagłówki i atrakcyjne metadane z kluczowymi słowami kluczowymi, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania.


3. Komunikacja w mediach społecznościowych

Komunikacja w mediach społecznościowych po rebrandingu powinna rozpocząć się od zapowiedzi zmian, w których wyjaśnisz powody i korzyści płynące z rebrandingu. Ważna jest pełna transparentność, dlatego otwarcie komunikuj o celach i wpływie zmian na klientów. Upewnij się, że wszystkie profile w mediach społecznościowych odzwierciedlają nowy wizerunek marki, w tym aktualizacje zdjęć profilowych, okładek i opisów. Używaj specjalnych hashtagów, aby ułatwić śledzenie konwersacji i zwiększyć zaangażowanie odbiorców. 

Aktywnie włączaj się w interakcje z odbiorcami poprzez odpowiadanie na komentarze i prowadzenie dialogu. Opowiedz historię swojej marki, pokazując jej ewolucję, wykorzystując do tego dynamiczne formaty, takie jak Stories na Instagramie czy Facebooku.

Utrzymuj regularność postów, aby zachować ciągłość obecności marki i zainteresowanie nowym wizerunkiem, budując przy tym nowe relacje z odbiorcami i utrzymując spójny, atrakcyjny obraz marki.

 

4.Narzędzia reklamy online

Wykorzystanie narzędzi Audience Display w procesie promocji po rebrandingu otwiera nowe możliwości dotarcia do zróżnicowanej grupy odbiorców. Ta forma reklamy internetowej umożliwia precyzyjne kierowanie przekazów do określonej grupy docelowej, biorąc pod uwagę różnorodne kryteria, takie jak zachowania online, dane demograficzne oraz zainteresowania. Reklamy display są skuteczne, ponieważ docierają do odbiorców niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.

Promując się po rebrandingu, warto wykorzystać narzędzia e-mail marketingu, które umożliwiają szybką i bezpośrednią komunikację z istniejącymi klientami oraz potencjalnymi nowymi odbiorcami na temat wprowadzonych zmian. Dzięki e-mail marketingowi, firmy mogą szczegółowo informować o zmianach w identyfikacji wizualnej, filozofii marki, wartościach czy nawet zmianach w ofercie produktowej. Personalizacja treści e-maili pozwala na dostosowanie komunikatów do specyficznych grup odbiorców, co zwiększa ich trafność i skuteczność. Jest to szczególnie ważne w przypadku rebrandingu, gdyż pozwala na zachowanie ciągłości w relacji z klientami, jednocześnie informując ich o nowym kierunku, w jakim zmierza marka. 


5. Kampanie promocyjne w Google Ads

Po rebrandingu warto również zintegrować kampanie w Google Ads, aby zwiększyć widoczność nowego wizerunku marki. Rozpocznij od aktualizacji istniejących kampanii, w tym zmiany słów kluczowych, tekstów reklamowych, grafik i adresów URL, aby odzwierciedlały nowy branding. Skorzystaj z możliwości targetowania w Google Ads, aby dotrzeć do poprzednich klientów oraz nowych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani zmienioną ofertą. 

Ważne jest również śledzenie i analiza wyników kampanii, aby zrozumieć, jak rebranding wpływa na zachowania i reakcje odbiorców, co pozwoli na dalsze optymalizowanie strategii marketingowej. Wykorzystanie Google Ads w połączeniu z aktywnością w mediach społecznościowych pozwoli na skuteczne dotarcie z przekazem o nowym wizerunku marki do szerokiego grona odbiorców.

Pozostałe wpisy

które moga Cię zainteresować

Efektywna strategia marketingowa - elementy i najlepsze praktyki

Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową? To pytanie nurtuje wiele firm, które pragną osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym rynku. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie są najlepsze praktyki i kluczowe elementy, które należy uwzględ...

Jak wykorzystać SEO w strategii budowania rozpoznawalnej marki?

Czy wiesz, że ponad 40% dochodów światowych firm bazuje na ruchu organicznym z Google? To doskonała przesłanka przedstawiająca, jak ważne jest pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach (nie tylko Google, ale także Bing, Yahoo! czy też DuckDuckGo). Dzięk...

UX w digital marketingu: Chcesz zwiększyć sprzedaż? Popraw doświadczenia klientów.

UX ma wpływ na wszystko, co twoja firma robi online, także na skuteczność twoich działań digital marketing. Od doboru właściwej grupy docelowej, aż po nawigację na twojej stronie lub landing page – pozytywne doświadczenia klientów są podstawą lead ge...

Opinie naszych klientów

Przeczytaj, co mówią o nas inni

BLOG
fb
ln
yt