BLOG

7 banków zdjęć, grafik i ikon które ułatwią Ci pracę kreatywną

7 banków zdjęć, grafik i ikon które ułatwią Ci pracę kreatywną

W dobie zalewu internetu treściami publikowanymi przez marki, nie sposób nie zwrócić uwagi, jak ważne jest nie tylko czym dzielimy się z odbiorcami, i jaką to niesie ze sobą merytoryczną i praktyczną wartość ale też czy wyróżnia się estetyczną formą. Internet staje się w tym wypadku nie tylko nośnikiem naszej treści, ale może być również źródłem grafik i zdjęć, które posłużą do wizualnego wyróżnienia naszych wpisów w social media, na blogu, czy urozmaicenia prezentacji. Co więcej, istnieje całkiem duża liczba serwisów, które takie dobra oferują za darmo. Nie jest trudno dziś znaleźć dobry bank zdjęć, czy ikon. Dziś pokazujemy 7 z nich, które udowadniają, że nie trzeba wcale iść na kompromis między jakością a (niestety nadal często) legalnością źródła, żeby stworzyć piękne i nierujnujące budżetu kreacje.

Unsplash

Zawiera zdjęcia wysokiej jakości na licencji Creative Commons. Do wykorzystania zdjęcia, w celach komercyjnych bądź prywatnych, nie jest wymagane oznaczenie jego autora, choć jesteśmy do tego zachęcani. Serwis został zapoczątkowany w 2013 roku i wtedy składał się z niewykorzystanych zdjęć, które pozostały jako “odpadki” po sesjach zdjęciowych. Dzisiejszy model działania opiera się już na dobrowolnym przekazywaniu zdjęć przez fotografów. I co ważne, są to naprawdę jakościowe materiały, nieustępujące niczym tym z płatnych stocków.

Rawpixel

Serwis posiadający spory zasób najróżniejszych grafik. Możemy pobrać z niego zdjęcia, mockupy, wektory oraz grafiki rastrowe czy patterny. Oprócz darmowych zasobów, Rawpixel oferuje także zasoby Premium, za które musimy albo wnieść miesięczną opłatę, lub skutecznie polecić serwis komuś z naszych znajomych i wtedy również uzyskamy dostęp do materiałów premium na okres 1 miesiąca. Jeżeli jednak koniecznie potrzebujemy darmowej grafiki na już, to możemy łatwo odfiltrować te, które są darmowe i poszukiwać interesujących nas materiałów tylko spośród nich. W opcji darmowej możemy pobrać maksymalnie 100 zdjęć na miesiąc.

iconmonstr

“Potwornie” przydatny bank darmowych ikon do wykorzystania w celach komercyjnych, stworzony przez jednego człowieka. Niemiecki designer Alexander Kahlkopf stworzył i nadal rozwija swój serwis oferując nam ponad 4000 ikon pogrupowanych w prawie 300 tematycznych paczek. Dzięki wbudowanemu w stronę prostemu edytorowi możemy od razu zmienić kolor ikon, podłożyć im tło, lub zmienić przed pobraniem ich rozmiar do takiego, którego potrzebujemy. Ikony są proste, ale dzięki temu czytelne i na pewno sprawdzą się w podstawowym wykorzystaniu.

Icons8

To podobnie, jak wyżej, bank ikon w prostym, "płaskim" stylu. Przy tworzeniu z ikon np. ikonografik bardzo ważne jest, żeby ikony były stylistycznie zbieżne. Dzięki ikonom z tego serwisu na pewno uda się taką zbieżność utrzymać. Ikony są posortowane m.in właśnie ze względu na stylistykę w jakiej zostały wykonane. Oprócz tego na stronie mamy praktyczną wyszukiwarkę, która znacznie ułatwi przeszukanie całego zbioru, który zawiera wg informacji na stronie 68,800 ikon - nie liczyliśmy, wierzymy na słowo. Aby w pełni legalnie posługiwać się pobranymi ikonami, twórcy serwisu proszą nas o umieszczenie w materiałach backlinka do ich strony. Możemy również wykupić w razie potrzeby dostęp premium i wtedy nie mamy tego obowiązku. Dodatkowo zyskujemy bardziej rozbudowane możliwości, takie jak pobieranie ikon w większym formacie, czy wektorowym rozszerzeniu. Za darmo pobierzemy ikonę w formacie 100x100px. w rozszerzeniu PNG.

Splitshire

Przepiękne zdjęcia, do w pełni darmowego wykorzystania komercyjnego. Materiały zostały pogrupowane na kilkanaście różnych kategorii, co bardzo ułatwia wyszukanie pożądanej grafiki. Ten bank zdjęć oferuje ich około 1000, a oprócz tego dostajemy również możliwość pobrania w pełni darmowych, krótkich filmów video. Te mogą doskonale sprawdzić się jako popularne ostatnimi czasy cover video na Facebooku. Idea powstania była bardzo podobna jak w przypadku pierwszego serwisu z listy. Twórca serwisu uznał, że lepiej dać drugie życie materiałom, które “zbierają kurz” na dysku twardym, niż pozwolić im przepaść. Wypada tylko pogratulować szczodrego podejścia, zwłaszcza że zdjęcia niejednokrotnie formą przebijają to co możemy znaleźć na płatnych serwisach.

Freemockupzone

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że konsumenci w większości podejmują decyzje zakupowe oczami, rzadziej rozumem. Bardzo istotne jest zatem, żeby potrafić odpowiednio zaprezentować “opakowanie” naszego produktu. W tym celu bardzo przydatne są mockupy, dzięki którym w sprytnie podkreślimy walory estetyczne naszego produktu czy pomysłu. Z tym serwisem uda nam się stworzyć mockup kreacji reklamowej, wizytówki, okładki, plakatu, strony www, czy nawet kubka na kawę. I to wszystko jest nam udostępnione zupełnie za darmo!

Foodiesfeed

Na koniec zestawienia przedstawiamy bank zdjęć bardzo wyspecjalizowany, bo skupiony wyłącznie na zdjęciach jedzenia. Początkowo tworzony przez jednego, czeskiego fotografa wyewoluował w portal tworzony przez społeczność pasjonatów fotografii kulinarnej. Znajdziemy tutaj ponad 900 zdjęć, wszystkie są darmowe, do wykorzystania w celach komercyjnych. Portal ma jednak jedną poważną wadę - dłuższe przeglądanie zdjęć w 99% przypadków powoduje niepohamowane burczenie w brzuchu i cieknącą ślinkę ;)

Mamy nadzieję, że powyższe serwisy przydadzą Wam się w pracy. A przygotowywane przez Was grafiki zwabią nowych czytelników na Waszego bloga lub profil w SM. A doskonały content, nad którym tak pieczołowicie pracowaliście pozwoli ich tam zatrzymać na dłużej.

PS. Sponsorem grafiki do dzisiejszego wpisu jest Splitshire 

Paweł Zasuń, Marketing specialist, INIS, p.zasun@inis.pl

Pozostałe wpisy

które moga Cię zainteresować

Październik w marketingu: różowy październik, Dzień Nauczyciela, Halloween i inne branżowe wydarzenia

Po lecie zostały już tylko wspomnienia, w kalendarzu zaś na dobre zagościł jesienny klimat, a z nim nadeszło wiele okazji do inspirujących kampanii reklamowych. Przed nami październik: miesiąc, który dla marketerów jest bardzo kreatywnym czasem, nie ...

Wrzesień w marketingu: czas jesiennych kampanii i nie tylko

Kalendarzowo wciąż mamy jeszcze lato, nie mniej wyraźnie można już poczuć jesienny klimat. Wrzesień to czas powrotów: do szkoły, do biur, do normalności. Po intensywnych wakacyjnych szaleństwach nadchodzi czas obowiązków i codziennej rutyny. Jednak j...

Sierpień w marketingu: back to school

Kiedy wakacje trwają w najlepsze w marketingu rozpoczyna się gorący czas kampanii back to school. Zwykle jest to czas końca lipca i początku sierpnia, kiedy to rodzice i uczniowie zaczynają się przygotowywać do nadchodzącego roku szkolnego. Dlatego t...

Opinie naszych klientów

Przeczytaj, co mówią o nas inni

BLOG
fb
ln
yt